ARBEJDSMILJØEksperten
Auktionsgade 3
6700 Esbjerg
+45 8236 3670
Email: mail@ameksperten.dk
"Ejendomscentrets projektleder er gennem et inhouse kursus blevet klædt på i forhold til kravspecifikationen over for rådgiver og entreprenører i konkrete PCB sager og samtidig har man samme viden og referencegrundlag i forhold til myndighedsområdet og særligt affaldshåndteringen."
Afdelingsleder Peter Munk
Frederikshavn Kommunes Ejendomscenter er som mange andre kommuner ved at danne sig et overblik og ligge en strategi for hvordan PCB problematikken håndteres for de kommunalt ejede ejendomme.
Frem for at sende enkeltpersoner af sted på dyre konferencer og kurser omkring PCB og forvente at de kan komme retur med en viden der kan udbredes i den øvrige organisation, har man fra Ejendomscentret taget en anden tilgang. I samarbejde med ARBEJDSMILJØEksperten blev der arrangeret et inhouse kursus hvor nøglepersoner fra Ejendomscentret, HR Arbejdsmiljø, miljø og myndighedsområdet fik et fælles teoretisk grundlag og efterfølgende en praktisk bygningsgennemgang af en udvalgt skole i egen kommune. Ejendomscentrets projektleder er således bedre klædt på i forhold til kravspecifikationen over for rådgiver og entreprenører i konkrete PCB sager og samtidig har man samme viden og referencegrundlag i forhold til myndighedsområdet og særligt affaldshåndteringen.
- Afdelingsleder Peter Munk
Bygningsejere skal have et kvalificeret overblik over forekomst af asbest og PCB.
På den måde kan der laves planer om udbedring/fjernelse og det kan sikres, at indeklimaet ikke belastes og renoveringsarbejder foregår uden udsættelse for asbest eller PCB.
ARBEJDSMILJØEksperten hjælper jer proffessionelt igennem screening og kortlægning af PCB og asbest:
Personlig betjening
Tlf. 82363670